![Nori la Herasti (poza de pe net)](https://stiridemaine.ro/wp-content/uploads/2019/05/nori_herasti_net.jpg)
A circulat ieri și azi o poză pe net, o poză horror aș zice, distribuită și de mine cu un mic comentariu; ziceam: Natura s-a dezlănțuit; urgia s-a abătut peste România. Oare cu ce o fi greșit așa de tare acest popor?
Am primit la acea fotografie vizualizări/accesări mai multe decât la un accident (cei care ”știu”, știu despre ce vorbesc!)
Din păcate am atribuit-o și eu, ca mulți alții, altei persoane decât cea care o realizase.
”Am ieșit la o țigare, nea Nelu, și am avut norocul, din întâmplare, să prind cel mai bun unghi”, mi-a spus Marius-Liviu Lăbăneață, cel care a făcut fotografia dar care a rămas un mare anonim, poza fiind atribuită oricui altcuiva numai lui nu.
![Nori la Herasti (poza originală)](https://stiridemaine.ro/wp-content/uploads/2019/05/nori-herasti-original.jpg)
”Nu este prima dată, nea Nelu, când îmi sunt luate pozele… Asta este! Era ora 15.29, se vede clar pe pagina mea de Fb, și așa mi-a ieșit.
Nu am prelucrat-o, așa cum am văzut că au insinuat unii… Doar puțin mai întunecată a ieșit când am copiat-o din telefon.”
Pentru că am văzut prea multe atribuiri am zis să-l caut pe autor, nu pentru că ar fi mare lucru că i s-a furat o poză ci doar așa, ca o reparație morală pentru numărul mare de aprecieri primite în pagina mea la o poză căreia i-am menționat autorul dar greșit, și eu.
![Nori la Herasti (alt moment)](https://stiridemaine.ro/wp-content/uploads/2019/05/nori-herasti-altmoment.jpg)
Marius-Liviu Lăbăneață lucrează la o mare firmă de îngrășăminte din Herăști, nu joacă fotbal la Fortuna (l-aș fi găsit mai repede dacă juca!) și este un tip de toată isprava.
Mulțumesc, Marius, pentru poze!
PS. În titlu este fotografia care a circulat pe net, mai jos este fotografia originală, pentru conformitate și o altă fotografie, din alt moment dar același loc de vizare.