Două noi titluri de campion pentru giurgiuveanca Băjan Mihaela

Băjan Mihaela a câștigat 2 medalii de aur la seniori la Cupa României 2020 la Taekwondo WT și Campionatul Național 2020 de Taekwondo WT – Kyorugi, competiții desfășurate la sfârșitul săptămânii trecute.

Băjan Mihaela a participat la categoria seniori -49, ea având în acest moment 18 ani, fapt care face din succesul său la cele două competiții o performanță remarcabilă.

Reamintesc faptul că Mihaela Băjan este din Mârșa, Giurgiu și practică taekwondo de mulți ani, încă de când avea doar câțiva ani; am scris de mai multe ori despre activitatea sa cu admirație, eu fiind unul dintre cei care nu prea ”vede” fetele în sporturile de contact (și ce contact, căci taekwondo nu-i chiar ”o atingere cu o floare”!).
Băjan Mihaela a fost desemnată cea mai bună sportivă româncă de taekwondo wt a anului 2018, de către Federația Română de Taekwondo WT.

În acest moment Mihaela Băjan activează la CSA Steaua Bucuresti și face parte din Lotul Național de Taekwondo WT.

”A fost un an foarte dificil pentru mine”, mi-a spus Mihaela într-o discuție purtată după turneul de la sfârșitul săptămănii trecute; ”Pe toți ne-au încercat diverse stări emoționale din cauza pandemiei dar pentru mine a fost un adevărat șoc atunci când am intrat în starea de urgență, atunci când toate antrenamentele au fost sistate și competițiile suspendate.

Am stat 8 luni fără concursuri și 2 luni, în perioada stării de urgență, acasă, ceea ce pentru mine a fost extrem de greu nemaiavând unde să fac antrenamente, nemaiputând să mă pregătesc și să evoluez așa cum mi-aș fi dorit și să particip la competițiile la care îmi propusesem să particip în acest an.

Acum, la început de noiembrie, am avut primul concurs după atâta timp, un concurs terminat cu rezultate foarte bune pentru mine.
A fost de fapt un turneu care a inclus două competiții, Cupa României și Campionatul Național, la ambele ocupând prima poziție pe podium la seniori -49.

Cele două medalii de aur mi-au adus o mare bucurie în suflet, în acele momente, de concurs și premiere simțind iarăși că îmi curge sângele de luptător prin vene!
Am trăit atunci SPORTUL, am respirat SPORT, emoții de nedescris și trăite, cred, de toți participanții la turneu!”

Felicitări, Mihaela, pentru medaliile de aur dar și pentru cuvintele frumoase, spuse din suflet!

PS. În această perioadă, când nu face sport, Mihaela învață pentru bac și urmează școala de șoferi.